Kalori.info Logo
kalori .info
Weetabix  Täyskauramuro 600g - ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot

Weetabix Täyskauramuro 600g

Ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot per 100 g

395
kcal/100g
13,0g
Proteiini
64,0g
Hiilihydraatit

Hinta ja saatavuus

Ei hintatietoja saatavilla.

Ravintosisältö ja ravintoarvot

Ravintosisältö

g
Annoksen koko 100g
Energiaa 395 kcal
Rasvaa 8,0 g
josta tyydyttyneitä 1,3 g
Hiilihydraatteja 64,0 g
josta sokereita 3,2 g
Proteiinia 13,0 g
Suolaa 0,3 g
Ravintokuitua 0,0 g

Ainesosat

Weetabix Täyskauramuro 600g sisältää seuraavia ainesosia:

täysjyväkauraa (97%), ohramallasuute, sokeri, suola.

Sokeria koko pakkauksessa

Koko 600g pakkaus sisältää 19,2 g sokeria, mikä on noin 77% WHO:n 25 g:n päivittäisestä enimmäissuosituksesta.

Proteiinin lähde

Tuote sisältää 10–19 g proteiinia / 100 g ja tukee proteiinin saantia.

Vähäsuolainen

Tuote sisältää enintään 0,3 g suolaa / 100g.

Runsashiilihydraattinen

Tuote sisältää vähintään 20 g hiilihydraatteja / 100g. Hiilihydraateista saat noin 256 kcal / 100g.

Tuotetiedot
Pakaste Ei
Pakkauskoko 600g
Brändi Oatibix
EAN 5010029228533
Kategoria Murot
Kalorit 395 kilokaloria per 100g

Polta kalorit liikkumalla

99 min
Kävelyä
49 min
Pyöräilyä
40 min
Juoksua

Arviot perustuvat 70kg painoisen henkilön energiankulutukseen.

Mitä ovat kalorit ja ravintoarvot?

Kalorit

Kalori on vanha energian yksikkö, jota käytetään nykyään pääasiassa ruoan ja elintarvikkeiden energiapitoisuuksien ilmoittamiseen. Vaikka virallinen SI-yksikkö on joule, elintarvikkeissa käytetään yleensä kilokaloreita (kcal). Yksi kilokalori vastaa 1000 kaloria, ja sillä ilmoitetaan esimerkiksi, kuinka paljon energiaa Weetabix Täyskauramuro 600g sisältää.

Ravintoarvot ja ravintosisältö

Ravintoarvot kertovat, kuinka paljon tuote sisältää esimerkiksi proteiinia, hiilihydraatteja, rasvaa, kuitua ja suolaa. Näiden avulla voit verrata tuotteita keskenään, arvioida Weetabix Täyskauramuro 600g -tuotteen ravitsemuksellista laatua ja tukea terveellisempää ruokavaliota.

Miksi kalorien seuraaminen on tärkeää?

Kalorien ja ravintoarvojen seuraaminen auttaa ymmärtämään ruoan energiasisältöä sekä tukee painonhallintaa ja hyvinvointia. Kalori.infossa voit helposti vertailla eri elintarvikkeiden kalorimääriä, tarkastella Weetabix Täyskauramuro 600g-tuotteen ravintoarvoja ja löytää ruokavalioosi sopivia, vähäkalorisia vaihtoehtoja.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka paljon kaloreita tuotteessa Weetabix Täyskauramuro 600g on?

Weetabix Täyskauramuro 600g sisältää 395 kilokaloria per 100g. Koko 600g pakkaus sisältää yhteensä 2370 kcal.

Voinko luottaa tuotteen Weetabix Täyskauramuro 600g ravintoarvoihin?

Pyrimme pitämään tietokantamme tiedot mahdollisimman tarkkoina ja ajantasaisina. Tiedot perustuvat valmistajien ilmoituksiin ja julkisiin elintarviketietokantoihin. Koska tuotteiden reseptit voivat muuttua, suosittelemme varmistamaan tarkat tiedot aina myös suoraan tuotteen pakkauksesta.

Miten tuotteen Weetabix Täyskauramuro 600g kalorit muodostuvat?

Elintarvikkeiden, kuten tuotteen Weetabix Täyskauramuro 600g, kalorit muodostuvat sen sisältämistä makroravinteista. Yleissääntönä yksi gramma proteiinia tai hiilihydraattia sisältää noin 4 kilokaloria (kcal), kun taas yksi gramma rasvaa sisältää noin 9 kilokaloria. Näet tarkemman kalorijakauman sivun yläosan makroravinnekaaviosta.

Onko Weetabix Täyskauramuro 600g proteiinipitoinen?

Kyllä, Weetabix Täyskauramuro 600g sisältää 13,0g proteiinia per 100g, mikä tekee siitä hyvän proteiinin lähteen.

Arvostelut

Ei vielä arvosteluja. Ole ensimmäinen!

Mitä olet mieltä tuotteesta Weetabix Täyskauramuro 600g? Jaa kokemuksesi ja .

Samalta valmistajalta

Muita Oatibix -tuotteita

Luotettu palvelu
Suomalainen ruokatietokanta
30 000+ tuotetta
Kattava tietokanta
Ajan tasalla
Tiedot päivittyvät automaattisesti
Kalori.info Logo
kalori.info

Kattava tietopankki elintarvikkeiden ravintosisällöistä. Löydä yli 30 000 elintarvikkeen, kuten Weetabix Täyskauramuro 600g kalorit, ravintoarvot ja hintatiedot.

Tiedot kerätty Suomen suurimmista ruokakaupoista.

© 2021 - 2026 Kalori.info.

Suomalainen ruokatietokanta.