Kalori.info Logo
kalori .info
Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton - ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot

Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton

Ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot per 100 g

RunsaskuituinenVähärasvainen
353
kcal/100g
5,3g
Proteiini
76,0g
Hiilihydraatit

Hinta ja saatavuus

Ei hintatietoja saatavilla.

Ravintosisältö ja ravintoarvot

Ravintosisältö

g
Annoksen koko 100g
Energiaa 353 kcal
Rasvaa 1,3 g
josta tyydyttyneitä 0,5 g
Hiilihydraatteja 76,0 g
josta sokereita 1,6 g
Proteiinia 5,3 g
Suolaa 0,1 g
Ravintokuitua 8,1 g

Ainesosat

Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton sisältää seuraavia ainesosia:

Ainekset jauhoseos: Jauho 46% (riisi, kvinoa, bataatti), maissitärkkelys, gluteeniton KAURAhiutale (6%), kasvikuitu (gluteeniton KAURA, omena, sokerijuurikas), sakeuttamisaine (ksantaanikumi, hydroksipropyylimetyyliselluloosa), psylliumsiemenkuori. VOI SISÄLTÄÄ PIENIÄ JÄÄMIÄ SINAPPIA, SEESAMINSIEMENIÄ. Sisältää kuivahiivapussin. Ainekset kuivahiiva: Hiiva, emulgointiaine (sorbiummonostearaatti).

Tunnistetut lisäaineet:

E415 KsantaanikumiE460 SelluloosaE461 MetyyliselluloosaE462 EtyyliselluloosaE464 Hydroksipropyylimetyyliselluloosa
Sokeria koko pakkauksessa

Koko 460g pakkaus sisältää 7,4 g sokeria, mikä on noin 29% WHO:n 25 g:n päivittäisestä enimmäissuosituksesta.

Runsaskuituinen

Tuote sisältää vähintään 6g kuitua / 100g.

Vähäsuolainen

Tuote sisältää enintään 0,3 g suolaa / 100g.

Vähärasvainen

Tuote sisältää rasvaa enintään 3g / 100g.

Runsashiilihydraattinen

Tuote sisältää vähintään 20 g hiilihydraatteja / 100g. Hiilihydraateista saat noin 304 kcal / 100g.

Tuotetiedot
Pakaste Ei
Valmistusmaa Ruotsi
Pakkauskoko 460g
Brändi SEMPER
EAN 7310100556325
Kategoria Gluteenittomat jauhot
Markkinoija / Valmistaja OY SEMPER AB
LARS SONCKIN KAARI 10
00401 HELSINKI
Kalorit 353 kilokaloria per 100g

Polta kalorit liikkumalla

88 min
Kävelyä
44 min
Pyöräilyä
35 min
Juoksua

Arviot perustuvat 70kg painoisen henkilön energiankulutukseen.

Mitä ovat kalorit ja ravintoarvot?

Kalorit

Kalori on vanha energian yksikkö, jota käytetään nykyään pääasiassa ruoan ja elintarvikkeiden energiapitoisuuksien ilmoittamiseen. Vaikka virallinen SI-yksikkö on joule, elintarvikkeissa käytetään yleensä kilokaloreita (kcal). Yksi kilokalori vastaa 1000 kaloria, ja sillä ilmoitetaan esimerkiksi, kuinka paljon energiaa Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton sisältää.

Ravintoarvot ja ravintosisältö

Ravintoarvot kertovat, kuinka paljon tuote sisältää esimerkiksi proteiinia, hiilihydraatteja, rasvaa, kuitua ja suolaa. Näiden avulla voit verrata tuotteita keskenään, arvioida Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton -tuotteen ravitsemuksellista laatua ja tukea terveellisempää ruokavaliota.

Miksi kalorien seuraaminen on tärkeää?

Kalorien ja ravintoarvojen seuraaminen auttaa ymmärtämään ruoan energiasisältöä sekä tukee painonhallintaa ja hyvinvointia. Kalori.infossa voit helposti vertailla eri elintarvikkeiden kalorimääriä, tarkastella Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton-tuotteen ravintoarvoja ja löytää ruokavalioosi sopivia, vähäkalorisia vaihtoehtoja.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka paljon kaloreita tuotteessa Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton on?

Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton sisältää 353 kilokaloria per 100g. Koko 460g pakkaus sisältää yhteensä 1624 kcal.

Voinko luottaa tuotteen Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton ravintoarvoihin?

Pyrimme pitämään tietokantamme tiedot mahdollisimman tarkkoina ja ajantasaisina. Tiedot perustuvat valmistajien ilmoituksiin ja julkisiin elintarviketietokantoihin. Koska tuotteiden reseptit voivat muuttua, suosittelemme varmistamaan tarkat tiedot aina myös suoraan tuotteen pakkauksesta.

Miten tuotteen Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton kalorit muodostuvat?

Elintarvikkeiden, kuten tuotteen Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton, kalorit muodostuvat sen sisältämistä makroravinteista. Yleissääntönä yksi gramma proteiinia tai hiilihydraattia sisältää noin 4 kilokaloria (kcal), kun taas yksi gramma rasvaa sisältää noin 9 kilokaloria. Näet tarkemman kalorijakauman sivun yläosan makroravinnekaaviosta.

Arvostelut

Ei vielä arvosteluja. Ole ensimmäinen!

Mitä olet mieltä tuotteesta Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton? Jaa kokemuksesi ja .

Samalta valmistajalta

Muita SEMPER -tuotteita

Luotettu palvelu
Suomalainen ruokatietokanta
30 000+ tuotetta
Kattava tietokanta
Ajan tasalla
Tiedot päivittyvät automaattisesti
Kalori.info Logo
kalori.info

Kattava tietopankki elintarvikkeiden ravintosisällöistä. Löydä yli 30 000 elintarvikkeen, kuten Semper leipäjauhoseos kaura kvinoa 460g gluteeniton kalorit, ravintoarvot ja hintatiedot.

Tiedot kerätty Suomen suurimmista ruokakaupoista.

© 2021 - 2026 Kalori.info.

Suomalainen ruokatietokanta.