Kalori.info Logo
kalori .info
Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g - ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot

Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g

Ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot per 100 g

Runsassokerinen
281
kcal/100g
3,6g
Proteiini
53,0g
Hiilihydraatit

Hinta ja saatavuus

Ei hintatietoja saatavilla.

Ravintosisältö ja ravintoarvot

Ravintosisältö

g
Annoksen koko 100g
Energiaa 281 kcal
Rasvaa 5,2 g
josta tyydyttyneitä 0,8 g
Hiilihydraatteja 53,0 g
josta sokereita 22,0 g
Proteiinia 3,6 g
Suolaa 0,6 g
Ravintokuitua 0,0 g

Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g

Semperin Gluteenittomat kanelipullat ovat pieniä ja herkullisia naposteltavia, maustettuna ihanalla kaneli- ja aprikoositäytteellä. Kanelipullat on paistettu huolellisesti, jotta pullien herkullinen mehukkuus on saatu säilymään. Herkuttele kahvitauolla, tarjoile juhlissa tai pakkaa mukaan piknikille. Pullat voidaan syödä suoraan pakkauksesta, ne ovat FODMAP-ystävällisiä ja paistettu ilman palmuöljyä.

Ainesosat

Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g sisältää seuraavia ainesosia:

Vesi, riisijauho, sokeri, perunajauho, herajauhe MAIDOSTA, maissijauho, gluteeniton VEHNÄtärkkelys, MUNA, aprikoosisose, hiiva, inverttisokerisiirappi, rapsiöljy, kosteudensäilyttäjä(glyseroli), psyliumsiemenkuori, sakeuttamisaineet (hydroksipropyylimetyyliselluloosa, pektiini, ksantaanikumi), glukoosisiirappi, emulgointiaine (rasvahappojen mono- ja diglyseridit), MUNAvalkuaisjauhe, kaneli (0, 7%), maissitärkkelys, nostatusaineet(difosfaatti, natriumbikarbonaatti), suola, fermentoitu maissijauho, modifioitu maissitärkkelys, happamuudensäätöaineet(kalsiumsitraatti, sitruunahappo), aromi, säilöntäaine (kaliumsorbaatti), väriaine (paprikauute). VOI SISÄLTÄÄ PIENIÄ JÄÄMIÄ SOIJAA.

Tunnistetut lisäaineet:

E202 KaliumsorbaattiE330 SitruunahappoE333 KalsiumsitraatitE415 KsantaanikumiE422 GlyseroliE440 PektiinitE460 SelluloosaE461 MetyyliselluloosaE462 EtyyliselluloosaE464 HydroksipropyylimetyyliselluloosaE471 Rasvahappojen mono- ja diglyseridit
Runsassokerinen Varoitus

World Health Organization suosittelee maksimissaan 25g sokeria per päivä. Käyttämällä tätä tuotetta 114g saat 25g sokeria. Harkitse tuotteen käytön rajoittamista.

Sokeria koko pakkauksessa Varoitus

Koko 200g pakkaus sisältää 44,0 g sokeria, mikä on noin 176% WHO:n 25 g:n päivittäisestä enimmäissuosituksesta.

Runsashiilihydraattinen

Tuote sisältää vähintään 20 g hiilihydraatteja / 100g. Hiilihydraateista saat noin 212 kcal / 100g.

Tuotetiedot
Valmistusohje Valmis syötäväksi.
Säilytys Huonelämpötilassa. Avattu pakkaus säilyy ilmatiiviissä muovipussissa ja viileässä enintään 2 päivää. Pakattu suojakaasuun.
Pakaste Ei
Valmistusmaa Puola
Pakkauskoko 200g
Brändi Semper
EAN 7310100557728
Kategoria Gluteenittomat makeat leivonnaiset
Markkinoija / Valmistaja Arvid Nordquist Finland Oy Ab
Kalorit 281 kilokaloria per 100g

Polta kalorit liikkumalla

70 min
Kävelyä
35 min
Pyöräilyä
28 min
Juoksua

Arviot perustuvat 70kg painoisen henkilön energiankulutukseen.

Mitä ovat kalorit ja ravintoarvot?

Kalorit

Kalori on vanha energian yksikkö, jota käytetään nykyään pääasiassa ruoan ja elintarvikkeiden energiapitoisuuksien ilmoittamiseen. Vaikka virallinen SI-yksikkö on joule, elintarvikkeissa käytetään yleensä kilokaloreita (kcal). Yksi kilokalori vastaa 1000 kaloria, ja sillä ilmoitetaan esimerkiksi, kuinka paljon energiaa Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g sisältää.

Ravintoarvot ja ravintosisältö

Ravintoarvot kertovat, kuinka paljon tuote sisältää esimerkiksi proteiinia, hiilihydraatteja, rasvaa, kuitua ja suolaa. Näiden avulla voit verrata tuotteita keskenään, arvioida Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g -tuotteen ravitsemuksellista laatua ja tukea terveellisempää ruokavaliota.

Miksi kalorien seuraaminen on tärkeää?

Kalorien ja ravintoarvojen seuraaminen auttaa ymmärtämään ruoan energiasisältöä sekä tukee painonhallintaa ja hyvinvointia. Kalori.infossa voit helposti vertailla eri elintarvikkeiden kalorimääriä, tarkastella Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g-tuotteen ravintoarvoja ja löytää ruokavalioosi sopivia, vähäkalorisia vaihtoehtoja.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka paljon kaloreita tuotteessa Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g on?

Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g sisältää 281 kilokaloria per 100g. Koko 200g pakkaus sisältää yhteensä 562 kcal.

Voinko luottaa tuotteen Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g ravintoarvoihin?

Pyrimme pitämään tietokantamme tiedot mahdollisimman tarkkoina ja ajantasaisina. Tiedot perustuvat valmistajien ilmoituksiin ja julkisiin elintarviketietokantoihin. Koska tuotteiden reseptit voivat muuttua, suosittelemme varmistamaan tarkat tiedot aina myös suoraan tuotteen pakkauksesta.

Miten tuotteen Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g kalorit muodostuvat?

Elintarvikkeiden, kuten tuotteen Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g, kalorit muodostuvat sen sisältämistä makroravinteista. Yleissääntönä yksi gramma proteiinia tai hiilihydraattia sisältää noin 4 kilokaloria (kcal), kun taas yksi gramma rasvaa sisältää noin 9 kilokaloria. Näet tarkemman kalorijakauman sivun yläosan makroravinnekaaviosta.

Kuinka paljon sokeria tuote sisältää?

Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g sisältää 22,0g sokeria per 100g. Tämä on melko paljon, joten suosittelemme käyttämään tuotetta kohtuudella.

Arvostelut

Ei vielä arvosteluja. Ole ensimmäinen!

Mitä olet mieltä tuotteesta Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g? Jaa kokemuksesi ja .

Samalta valmistajalta

Muita Semper -tuotteita

Luotettu palvelu
Suomalainen ruokatietokanta
30 000+ tuotetta
Kattava tietokanta
Ajan tasalla
Tiedot päivittyvät automaattisesti
Kalori.info Logo
kalori.info

Kattava tietopankki elintarvikkeiden ravintosisällöistä. Löydä yli 30 000 elintarvikkeen, kuten Semper Gluteeniton Kanelipulla 200g kalorit, ravintoarvot ja hintatiedot.

Tiedot kerätty Suomen suurimmista ruokakaupoista.

© 2021 - 2026 Kalori.info.

Suomalainen ruokatietokanta.