Kalori.info Logo
kalori .info
Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g - ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot
Fazer Leipurit
0 arvostelua

Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g

Ravintosisältö, kalorit ja ravintoarvot per 100 g

RunsassokerinenKotimainen
292
kcal/100g
5,8g
Proteiini
46,0g
Hiilihydraatit

Hinta ja saatavuus

Ei hintatietoja saatavilla.

Ravintosisältö ja ravintoarvot

Ravintosisältö

g
Annoksen koko 100g
Energiaa 292 kcal
Rasvaa 9,1 g
josta tyydyttyneitä 4,7 g
Hiilihydraatteja 46,0 g
josta sokereita 20,0 g
Proteiinia 5,8 g
Suolaa 0,4 g
Ravintokuitua 2,4 g

Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g

Raparperi-vaniljapitko viettelee itse tehdyillä raparperihillokkeella ja vaniljatäytteellä. Kirpsakan ihanuuden viimeistelee kotimaisesta kaurasta, voista ja sokerista tehty makea kauramuru-kuorrute. L Laktoositon

Ainesosat

Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g sisältää seuraavia ainesosia:

VEHNÄJAUHO, sokeri, vesi, raparperi (10%), laktoositon VOI, KAURAHIUTALE, vaniljakreemijauhe [sokeri, muunnettu tärkkelys, kookosöljy, kuivattu glukoosisiirappi, maltodekstriini, stabilointiaineet (E404, E450, E339), aromit (mm. vanilja), herneproteiini, suola, värit (E170, E160a)], hiiva, KANANMUNA, muunnettu tärkkelys, glukoosi-fruktoosisiirappi, jodioitu merisuola, kardemumma, värjäävät elintarvikkeet (mustaporkkanatiiviste). SAATTAA SISÄLTÄÄ PIENIÄ MÄÄRIÄ PÄHKINÄÄ, MANTELIA JA SEESAMINSIEMENIÄ. Vaniljanmakuista täytettä 9%. Allergeenit Sisältää Vehnä Gluteenia sisältävät viljat ja -tuotteet Maito Kaura Muna Saattaa sisältää Seesaminsiemenet Pähkinät Ei sisällä Rikkidioksidi ja sulfiitit Nilviäiset Selleri Näytä 6 lisää

Tunnistetut lisäaineet:

E160A KarotenoiditE170 KalsiumkarbonaattiE220 RikkidioksidiE339 NatriumfosfaatitE404 KalsiumalginaattiE450 Difosfaatit
Runsassokerinen Varoitus

World Health Organization suosittelee maksimissaan 25g sokeria per päivä. Käyttämällä tätä tuotetta 125g saat 25g sokeria. Harkitse tuotteen käytön rajoittamista.

Sokeria koko pakkauksessa Varoitus

Koko 420g pakkaus sisältää 84,0 g sokeria, mikä on noin 336% WHO:n 25 g:n päivittäisestä enimmäissuosituksesta.

Runsashiilihydraattinen

Tuote sisältää vähintään 20 g hiilihydraatteja / 100g. Hiilihydraateista saat noin 184 kcal / 100g.

Kotimainen

Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g on valmistettu Suomessa.

Tuotetiedot
Pakaste Ei
Valmistusmaa Suomi
Pakkauskoko 420g
Brändi Fazer Leipurit
EAN 6413467575204
Kategoria Paistopisteen tuotteet
Markkinoija / Valmistaja Fazer Leipomot Oy, Myymäläleipomo
PL 17, 00941 Helsinki
www.fazer.fi
Tuotteen virallinen nimi
Täytepitko
Kalorit 292 kilokaloria per 100g

Polta kalorit liikkumalla

73 min
Kävelyä
37 min
Pyöräilyä
29 min
Juoksua

Arviot perustuvat 70kg painoisen henkilön energiankulutukseen.

Mitä ovat kalorit ja ravintoarvot?

Kalorit

Kalori on vanha energian yksikkö, jota käytetään nykyään pääasiassa ruoan ja elintarvikkeiden energiapitoisuuksien ilmoittamiseen. Vaikka virallinen SI-yksikkö on joule, elintarvikkeissa käytetään yleensä kilokaloreita (kcal). Yksi kilokalori vastaa 1000 kaloria, ja sillä ilmoitetaan esimerkiksi, kuinka paljon energiaa Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g sisältää.

Ravintoarvot ja ravintosisältö

Ravintoarvot kertovat, kuinka paljon tuote sisältää esimerkiksi proteiinia, hiilihydraatteja, rasvaa, kuitua ja suolaa. Näiden avulla voit verrata tuotteita keskenään, arvioida Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g -tuotteen ravitsemuksellista laatua ja tukea terveellisempää ruokavaliota.

Miksi kalorien seuraaminen on tärkeää?

Kalorien ja ravintoarvojen seuraaminen auttaa ymmärtämään ruoan energiasisältöä sekä tukee painonhallintaa ja hyvinvointia. Kalori.infossa voit helposti vertailla eri elintarvikkeiden kalorimääriä, tarkastella Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g-tuotteen ravintoarvoja ja löytää ruokavalioosi sopivia, vähäkalorisia vaihtoehtoja.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka paljon kaloreita tuotteessa Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g on?

Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g sisältää 292 kilokaloria per 100g. Koko 420g pakkaus sisältää yhteensä 1226 kcal.

Voinko luottaa tuotteen Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g ravintoarvoihin?

Pyrimme pitämään tietokantamme tiedot mahdollisimman tarkkoina ja ajantasaisina. Tiedot perustuvat valmistajien ilmoituksiin ja julkisiin elintarviketietokantoihin. Koska tuotteiden reseptit voivat muuttua, suosittelemme varmistamaan tarkat tiedot aina myös suoraan tuotteen pakkauksesta.

Miten tuotteen Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g kalorit muodostuvat?

Elintarvikkeiden, kuten tuotteen Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g, kalorit muodostuvat sen sisältämistä makroravinteista. Yleissääntönä yksi gramma proteiinia tai hiilihydraattia sisältää noin 4 kilokaloria (kcal), kun taas yksi gramma rasvaa sisältää noin 9 kilokaloria. Näet tarkemman kalorijakauman sivun yläosan makroravinnekaaviosta.

Kuinka paljon sokeria tuote sisältää?

Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g sisältää 20,0g sokeria per 100g. Tämä on melko paljon, joten suosittelemme käyttämään tuotetta kohtuudella.

Arvostelut

Ei vielä arvosteluja. Ole ensimmäinen!

Mitä olet mieltä tuotteesta Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g? Jaa kokemuksesi ja .

Samalta valmistajalta

Muita Fazer Leipurit -tuotteita

Luotettu palvelu
Suomalainen ruokatietokanta
30 000+ tuotetta
Kattava tietokanta
Ajan tasalla
Tiedot päivittyvät automaattisesti
Kalori.info Logo
kalori.info

Kattava tietopankki elintarvikkeiden ravintosisällöistä. Löydä yli 30 000 elintarvikkeen, kuten Fazer Leipurit Raparperi-vaniljapitko 420g kalorit, ravintoarvot ja hintatiedot.

Tiedot kerätty Suomen suurimmista ruokakaupoista.

© 2021 - 2026 Kalori.info.

Suomalainen ruokatietokanta.